תפריט סגור

שימור דם טבורי

בדיקות גנטיות

מהו הדם הטבורי?

לפני שנעסוק בשימור שלו, חשוב להבין מהו בכלל הדם הטבורי. אם כן, לכל עובר יש חבל הכולל וריד אחד ושני עורקים והוא מחבר בין הטבור (הפופיק) של העובר לבין השיליה, המחוברת באמצעות כלי דם לדופן הרחם.
חיבורים אלו מאפשרים את המעבר של דם מהאמא אל העובר וכך הוא מקבל ממנה את כל מה שהוא זקוק לו החל ממזון ועד לחמצן. הדם הזורם בחבל הטבור בין השיליה לבין הטבור של העובר הוא הדם הטבורי.

הייחודיות של הדם הטבורי

בשונה מהדם הזורם בגופו של אדם בוגר ואפילו של תינוק בן יומו לבין הדם הטבורי הוא המרכיבים שלו. כאמור, בדם הטבורי יש את כל מה שהעובר זקוק לו כדי להתפתח באופן תקין והמרכיב הייחודי ביותר הוא תאי גזע פרימיטיביים כלומר – ראשוניים.
היות שכך, דם זה יכול להוות מקור חשוב וייחודי למקרים, בהם נזקק אדם להשתלת מח עצם.

למה זה חשוב?

כאמור, הדם הטבורי מאפשר השתלה של מח עצם, לה נזקקים בדרך כלל כאשר סובלים מלוקמיה (סרטן הדם). אמנם אף אחד מאתנו לא היה רוצה לחשוב על מחלה כזו אצל הילדים שלו, אבל במידה ואכן זה קורה, טוב, שיש פתרון נגיש! חשוב לציין, שהדם הטבורי הוא בעל התאמה מלאה ובטוחה לאדם שממנו הוא נלקח והסבירות להתאמה לבני המשפחה הקרובים גבוהה גם כן. דגימת הדם הטבורי שנלקחת יכולה להישמר במשך כעשרים שנה ואולי אף יותר.

אופן לקיחת הדם הטבורי

בשונה מלקיחת דם מאדם בוגר, לקיחה של הדם הטבורי איננה מכאיבה לתינוק והוא אפילו לא חש בדקירה קטנה של מחט. זאת, משום שהיא מתבצעת לאחר ניתוק חבל הטבור ואין בו עצבים לשליחת אותות של כאב.
הפרוצדורה נעשית רגעים ספורים לאחר הלידה, כאשר חותכים את חבל הטבור ואז שואבים מהחלק שלו, המחובר לשיליה ומנותק מהיילוד את הדם הדרוש ושולחים אותו לשימור. כל הפרוצדורה לוקחת שניות ספורות ומתבצעת על ידי המיילדת בחדר הלידה.

פרטי או ציבורי

חשוב לדעת, שישנן שתי אפשרויות לשימור דם טבורי. הראשונה היא שימור בבנק הדם הטבורי הציבורי והשנייה שימור בבנק דם טבורי פרטי. השימור הפרטי כרוך בתשלום, אבל הוא מבטיח את השמירה של מנת הדם הטבורי לשימוש אישי או משפחתי, לפי המסלול שתבחרו.
השימור בבנק הדם הציבורי לא כרוך בתשלום כלל, אבל מנת הדם הטבורי נחשבת כתרומה ולכן היא תשמש את מי שיזדקק לה.
במידה ומישהו מהמשפחה נזקק מסיבה כזו או אחרת למנת הדם הטבורי של מי מהמשפחה, הוא מקבל עדיפות לקבלת מנה זו, במידה ועדיין לא נעשה בה שימוש, בעיקר בשל סיכויי ההתאמה הגבוהים.