תפריט סגור

מהי סכרת הריון?

באופן כללי, מחלת הסוכרת היא בעיה בייצור אינסולין בלבלב. בשונה מהסכרת המוכרת, סכרת הריון היא בעיה בייצור האינסולין בגוף, המתגלה בזמן ההיריון ולאחר הלידה היא עוברת. האינסולין אחראי על פירוק הסוכר והוא מופרש בהתאם למצבי רעב ושובע ובמידה ויש בעיה בהפרשה שלו, עלולות להיווצר בעיות. על הבעיות הנפוצות של סכרת הריון נרחיב מיד.

הבעיות הנפוצות של סכרת הריון

אחד הסיבוכים האפשריים והמטרידים של סכרת הריון הוא הסיכון המוגבר לפתח רעלת הריון, המסכנת עד מאוד את האם ואף להגדיל את הסיכון לסכרת מסוג 2 בהמשך החיים. כמו כן, תינוקות שנולדים לנשים שלקו בסכרת הריון נוטים להיות גדולים יחסית וכך עולה הסיכון לסיבוכים בלידה כדוגמת קרעים בתעלת הלידה ובפתח הנרתיק.

חשוב להוסיף, שכאשר העובר הוא גדול עקב סכרת הריון של האם, כתפיו גדולות יותר מאשר במצב רגיל ולכן יש סיכון לכליאה של הכתפיים בתעלת הלידה ולכן פעמים רבות ממליצים על לידה קיסרית ולא על לידה נרתיקית. מבחינת היילוד עצמו, היות שהוא מפסיק לקבל את אספקת הסוכר שהוא רגיל אליה דרך חבל הטבור, הוא עלול לחוות צניחת סוכר (היפוגליקמיה) בסמוך ללידה ולכן הוא זקוק להשגחה.

כיצד מאבחנים?

כל אישה, בשבוע ה-24-28 להריון, עוברת בדיקת העמסת סוכר של 50 גרם. הבדיקה מבצעת על ידי שתיית נוזל עם 50 גרם סוכר ובדיקה של רמות הסוכר בדם לאחר כשעה באמצעות בדיקת דם פשוטה. במידה והערכים אינם תקינים, כלומר מעל 140, האישה תופנה להעמסת סוכר של 100 גרם. העמסת הסוכר של 100 גרם שונה מעט מזו של ה-50 גרם, בכך שהיא נעשית בצום והיא דורשת בדיקת דם לפני השתייה ולאחר מכן שוב גם שעה, שעתיים ושלוש שעות לאחר השתייה. במידה ונמצאים שני ערכים לא תקינים, יש להתחיל בטיפול תזונתי לסכרת.

סיבות להעמסת סוכר של 100

מלבד ערכים לא תקינים בהעמסה של 50, ישנן סיבות נוספות לביצוע העמסה של 100 גרם ולעתים האישה מופנית לבצע אותה מראש מבלי לבצע את זו של ה-50. אחת הסיבות הנפוצות לכך היא כאשר זהו היריון חוזר של האישה ויש בהיסטוריה המיילדותית שלה סכרת הריון. סיבה נוספת היא כאשר האישה סובלת מעודף משקל משמעותי, או אם היא ילדה בעבר עובר גדול – מעל 4 ק"ג.

אפשרויות הטיפול

בדרך כלל, הטיפול הנחוץ היחיד הוא שינוי תזונתי בשילוב עם פעילות גופנית ומעקב של רופא ותזונאית. יחד עם זאת, במידה והשינוי בהרגלי התזונה והפעילות הגופנית אינם מצליחים לאזן את רמות הסוכר, ניתן להשתמש באינסולין תרופתי. במידה ושינוי תזונתי בשילוב עם פעילות גופנית מצליחים לאזן את הסכרת, היא נקראת סכרת סוג A1. במידה ונדרש טיפול תרופתי, היא נקראת סכרת סוג A2.