תפריט סגור
מעקב הריון

קצת על מעקב ההיריון

תהליך מעקב ההיריון הוא למעשה ליווי רפואי של שלבי ההיריון השונים. הכוונה היא הן לבדיקות הסטנדרטיות והן מעקב אחרי בריאות האישה מבחינת משקלה, צרכיה התזונתיים ועוד. מעקב ההיריון כולל איחוד של כל המידע המצטבר לאורך ההיריון ואף לפניו, על מנת שניתן יהיה לוודא שההיריון מתפתח באופן תקין.

החשיבות של המעקב

למעקב ההיריון יש חשיבות גבוהה, מפני שזוהי הדרך לבדוק את תקינות ההיריון לכל אורכו. למעשה, תהליך מעקב ההיריון מתחיל כבר מהבדיקות הגנטיות, המתבצעות לפני ההיריון ונמשך עד לשליש השלישי של ההיריון. במידה והלידה לא מתרחשת עד המועד המשוער, מתבצע גם מעקב הריון עודף, עליו נרחיב בהמשך.

מי מבצע את מעקב ההיריון?

את מעקב ההיריון ניתן לעשות אצל רופא הנשים המטפל, שיכול להיות דרך קופת החולים או רופא פרטי, וניתן לעשות אותו דרך מרפאת האחיות של קופת החולים. לכל אחת מהאפשרויות יש את היתרונות שלה מבחינת זמינות, נוחות ההגעה, עלויות, יכולת לבצע בדיקות שונות ולתת הפניות ומרשמים ועוד.

אז אצל מי כדאי לעשות?

כאמור, לכל אחד יש יתרונות מבחינת מעקב ההיריון ולכל אישה יש דברים שחשובים לה באופן אישי. לכן, בעוד שאין חשיבות גבוהה לזהות מבצע מעקב ההיריון בפועל, ישנה חשיבות גבוהה להתמדה עם אותו גורם. לדוגמה, אם בחרת ברופא הנשים שלך דרך קופת החולים, חשוב שכל המידע יהיה אצלו באופן קבוע, על מנת שיוכל לעשות סיכום מדויק, אשר ילווה אותך לאורך כל ההיריון ועד ללידה.

מהו מעקב הריון עודף?

כאמור, במידה והלידה לא מתרחשת עד למועד המשוער, מתבצע גם מעקב הריון עודף. מעקב הריון עודף הוא מעקב אחרי תקינות ההיריון, בעיקר מבחינת כמות מי השפיר ותפקוד השיליה. לאחר תאריך הלידה המשוער, מומלץ להגיע בכל כיומיים ולבצע בדיקת אולטרסאונד ומוניטור עד ללידה. בעזרת בדיקות אלו ניתן לוודא, שהעובר ממשיך לקבל את כל מה שהוא זקוק לו ובמידה ולא, ניתן לדעת זאת בזמן ולבצע השראת לידה. את מעקב ההיריון העודף לא מבצעים אצל רופא, אלא במרכז לבריאות האישה של קופת החולים או בבית החולים, בו תרצי ללדת. זאת, משום ששם יש את האפשרות לבצע את הבדיקות הדרושות.