תפריט סגור

על שלל הבדיקות בהריון

ישראל ידועה כמובילה בעולם בטיפולי פוריות, אבל היא גם ידועה בתור המדינה שבה עורכים את מספר הבדיקות הגדול ביותר בהריון. המטרה של ריבוי הבדיקות היא לתת להורים לעתיד את כל המידע האפשרי על העובר שלהם לפני הלידה ולאבחן מצבים לא רצויים בשלב המוקדם ביותר האפשרי.

על השקיפות העורפית

בשבועות המוקדמים של ההיריון יש לכל עובר שכבה של נוזל שקוף על העורף ולעתים שכבה זו עבה יותר מהנורמה. במידה והיא אכן עבה יותר מהנורמה, עולה הסיכון לכך שלעובר יש תסמונת דאון או בעיה לבבית. חשוב לציין, שבדיקת השקיפות העורפית היא בדיקת סקר ולכן לא נותנת תשובה חד משמעית, אלא בודקת את הסיכון מבחינה סטטיסטית בלבד.

אופן ביצוע הבדיקה

בדיקת השקיפות העורפית מתבצעת בין השבועות 11-13 להיריון, מפני שלאחר שבועות אלו השכבה השקופה נעלמת. הבדיקה עצמה נעשית באמצעות אולטרסאונד וגינלי תוך התמקדות על איזור העורף. למרות שלעתים ניתן לבדוק גם את מין העובר בשלב זה של ההיריון, עדיף לחכות עוד קצת עד לסקירה המוקדמת.
לצד השקיפות העורפית עצמה, יש לבצע גם בדיקת סקר ביוכימי, שנעשה באמצעות בדיקת דם פשוטה. השילוב של התוצאות של שתי הבדיקות, נותן תמונה ברורה יותר של הסבירות לתסמונת דאון.

החשיבות של הבדיקה

כאמור, כלל הבדיקות לאורך ההיריון מתבצעות במטרה להיות במעקב אחר תקינות ההיריון והתפתחות העובר. היות שבדיקת השקיפות העורפית מתבצעת בשלב מוקדם כל כך של ההיריון, היא מאפשרת להורים לעתיד לדעת מהי הסבירות לתסמונת דאון או בעיות לבביות שונות אצל העובר ובמקרה הצורך, לבצע את הבדיקות הנחוצות בהמשך ההיריון ואף לקבל את ההחלטות הדרושות.

האם הבדיקה הכרחית?

בדומה לשאר הבדיקות הנהוגות בזמן ההיריון, גם בדיקת השקיפות העורפית איננה הכרחית. זאת, משום שהיא לא מהווה טיפול רפואי הכרחי. כלומר, אם במקרה פספסתם את חלון ההזדמנויות, זה לא אסון ואפשר להמשיך את הבדיקות הבאות כמתוכנן. יחד עם זאת, קיים יתרון גדול בבדיקה זו, שטמון בעיקר בשלב המוקדם של ההיריון, בו היא מתבצעת. כמו כן, בדיקת השקיפות העורפית מהווה פרמטר נוסף לבדיקת הסבירות לתסמונת דאון, יחד עם הבדיקות הבאות.

במידה ואת מתכננת לבצע דיקור מי שפיר ללא קשר לתוצאות השקיפות העורפית, תוכלי להתייעץ עם הרופא המלווה לגבי ויתור על השקיפות העורפית. במידה וזו לא התוכנית, בהחלט מומלץ לבצע את בדיקת השקיפות העורפית ואולי לוותר על בדיקת מי השפיר, שאומנם נותנת תוצאות חד משמעיות, אבל בשלב מאוחר יחסית של ההיריון והיא בדיקה פולשנית, בניגוד לשקיפות העורפית.