תפריט סגור
בדיקת מי שפיר

קצת על מי השפיר

מי השפיר, הם המים שבתוכם גדל ומתפתח העובר בזמן ההיריון, הם נוזל החיים שלו. מי השפיר מגנים עליו מפני חבלות ומספקים לו את הנוזלים שהוא צריך לאורך תקופת ההיריון. אחד הדברים המעניינים והפחות מדוברים לגבי מי השפיר הוא, שהם עוברים כל הזמן במערכת השתן של העובר. כלומר, הוא כל הזמן בולע ואתם ואז משתין אותם וחוזר חלילה וכך הוא מאמן את רפלקס הבליעה ואת מערכת השתן כולה.

הרעיון של הבדיקה

הרעיון העומד מאחורי בדיקת מי השפיר הוא, שהם מכילים מידע גנטי רב של העובר וכך ניתן לקבל אינדיקציה לגבי מומים ומחלות בעובר, שלא ניתן לבדוק בדרך אחרת לפני הלידה. בשונה מבדיקות רבות אחרות, שנעשות במהלך ההיריון, בדיקה זו איננה בדיקת סקר, אלא היא נותנת תשובה מדויקת וחד משמעית.

למי הבדיקה מומלצת?

ככלל, בדיקה זו מומלצת לנשים בהריון מעל גיל 35 ובשבועות 16-23 להיריון. יחד עם זאת, ישנם מצבים, בהם מומלץ לעשות את הבדיקה גם אם גיל האישה נמוך מ-35 או בשבועות מתקדמים יותר של ההיריון. חשוב לציין, שבדיקת מי שפיר בשבועות מתקדמים יותר של ההיריון מתבצעת בהתאם להמלצה של יועץ גנטי, כאשר יש אינדיקציה רפואית. לדוגמה, כאשר האישה נשאית של תסמונת ה-X השביר או נדבקה ב-CMV וכדומה. זאת, מפני שלאחר שבוע 23 להיריון, רמת הסיכון של הבדיקה עולה משמעותית.

תהליך הבדיקה

הבדיקה עצמה נעשית באמצעות החדרת מחט דקה דרך הבטן אל שק מי השפיר ושאיבה של כ-25 סמ"ק שלהם. לאורך כל הבדיקה, שנמשכת בדרך כלל דקות ספורות בלבד, הרופא המבצע מבצע אולטרסאונד כדי לבחון את המיקום המדויק של העובר בתוך הרחם וכדי לא לפגוע בו עם המחט. לאחר הבדיקה מומלץ להישאר במנוחה ולהימנע מפעילות מאומצת במשך כשלושה ימים.

האם הבדיקה כואבת?

הבדיקה עצמה לא כואבת. אבל בדומה לבדיקת דם, גם בדיקור מי שפיר ניתן לחוש את הדקירה של המחט ולעתים גם לאחר מכן ניתן לחוש ברגישות באיזור הדקירה. כמו כן, לעתים ישנן התכווצויות של הרחם, שנמשכות כיממה לאחר הבדיקה ובמידת הצורך, ניתן להשתמש במשככי כאבים סטנדרטיים.

אפשרויות נוספות

ראשית, בדיקת מי השפיר נעשית בשלב מאוחר יותר מבדיקת סיסי שיליה ובדרך כלל מחליפה אותה. אמנם בשיליה יש מידע גנטי רב, אבל בדיקה זו כרוכה בסיכון רב יותר. כמו כן, כיום ניתן להוסיף לבדיקת מי השפיר הסטנדרטית גם בדיקת צ'יפ גנטי – CMA, המאפשרת בדיקה של תסמונות נוספות. חשוב לדעת, שבדיקת הצ'יפ הגנטי איננה כלולה בסל של קופות החולים, אלא אם יש אינדיקציה רפואית ברורה לעשות אותה, והיא כרוכה בתשלום נוסף.